Skip to main content

Rock Island - MilanAthletics

Main Menu Toggle
Boys' Basketball » FUTURE ROCKS BASKETBALL

FUTURE ROCKS BASKETBALL

ABOUT FUTURE ROCKS:
 
Future Rocks Basketball is the feeder program for the tradition-rich Rock Island Rocks Basketball program.  This program consists of teams from 3rd/4th grades through 8th grade.  
 
The grade school levels have three  teams for each grade level (4th, 5th, 6th) from October through December.  These teams will play league games on Saturdays with two additional games versus the other Future Rocks teams.  Starting in January, we have two "travel" teams in each grade (4th-8th).  This season consists of teams playing in 4-5 tournaments, with the season ending at the end of February or first week of March.
FUTURE ROCKS GAMES AT WASHINGTON JUNIOR HIGH:
 
TUESDAY, NOVEMBER 5TH
6:00 5th grade    Red vs. Gold
7:00 6th grade    Red vs. Gold
 
THURSDAY, NOVEMBER 14TH
6:00 4th grade   Red vs. Gold
7:00 6th grade   Red vs. White
 
THURSDAY, DECEMBER 5TH
6:00 4th grade    Red vs. Gold
7:00 5th grade    Red vs. Gold
8:00 6th grade    White vs. Gold
CALENDAR:
 
September 22nd:      Registration/Tryout Date #1
 
September 29th:       Registration/Tryout Date #2
 
October 22nd:           Grade school practices begin
 
October 26th:            Black Hawk League games begin
 
November 5th:          Future Rocks games at Washington
 
November 14th:        Future Rocks games at Washington
 
December 5th:          Future Rocks games at Washington
 
December 7-8, 2019:  Future Rocks 5th-6th Grade Tournaments
 
January 25-26, 2020:  Future Rocks 7th-8th Grade Tournaments
FUTURE ROCKS TOURNAMENTS:
 
5th & 6th Grade:  December 7-8, 2019
 
4th Grade:  December 15, 2019
 
7th & 8th Grade:  January 25-26, 2020
 
 
Registration forms available below:
4TH GRADE ROSTERS
TEAM PLAYER
Gold Daron White
Gold Da'Nikko White
Gold Maurice (MJ) Jones
Gold Jacory Lankford
Gold Howard Hill
Gold Amarius Hunter
Gold Khalil Eddings
Gold Ke'yantae Pierce
Gold Jordan Simmons
Gold Torrien Williams
Gold Willie Scales
Gold Chace Terry
  Frances Willard 6:00-7:30
  Coach: Dominique Hughes
   
Red Zaydon Cochuyt
Red Rayvon Dunbar
Red Kolton Wohlend
Red Chasen Krakliow
Red Ellis Swartz
Red D'Meir Washington
Red Carter Reeder
Red John Boelens
Red Naszir Richardson-Rucker
Red Danelle Cameron
Red Ky'Lar Reed
Red Jacob Moritz
  Eugene Field 6:00 - 7:30
  Coaches: Boelens & Zach Cochuyt
5TH GRADE ROSTERS
TEAM PLAYER
Gold Deven Marshall
Gold Jayden Wilson
Gold Matthew Thoms
Gold Evan Ellis
Gold Jaeden Detert
Gold Elijah Alousta
Gold Mauricio Gore-Trice
Gold Jase Hawk
Gold Brooklyn Roessler
  Longfellow 6:00 - 7:30
  Coaches:  Jordan Thoms & Justin Roessler
   
Red Charles Cooley
Red Elliot Batz
Red Romann Armstrong
Red Takais Wright
Red Cameron Shine
Red Carmello Shine
Red Jakai Lewis
Red Ryley Ryerson
Red Damauri McCaw
Red Sam Senatra
  Earl Hanson 6:00-7:30
  Coaches: Luke Cooley & Michael Batz
6TH GRADE ROSTERS
TEAM PLAYER
Gold Tramond Lewis
Gold Josiah Putnam
Gold Isaiah McRae
Gold Cooper Barnes
Gold Lawson Zulu
Gold Gabe Mahn
Gold Jacob Delf
Gold Devell Lewis
Gold MacKenly Ritz
  Thomas Jefferson 6:00-7:30
  Coach: Jason Putnam & Jason Mahn                               
   
Red Chase Jared
Red Kylan Davis
Red Darius Woodson
Red Evan Regur
Red Christian Thompson
Red D'Milo Conner
Red Adrian Venegas
Red Elijah Riley
Red Brenden Strader
Red Noah Breiby
  RI Academy  6:00 - 7:30
  Coaches: Marcus McQueen & Darnell Conner
   
White Braiden Schulte
White Chozan Krakliow
White Anthony Moreno
White Korde Hamilton
White Avian Thomas
White Kemario Williams
White Robert Gibson
White Josh Jones
White Ricky Childs
White Kaden Allen
   RICMS 6:00 - 7:30
  Coach:  A'Shaun Thomas